سؤالات روزه

نیّت قطع و قاطع در روزه ـ وجوب استمرار نیّت

پرسش:

سلام‌علیکم

من از سایت لیدر رهبری معظم انقلاب سؤالی کردم که خیلی بد جواب دادند و اصلاً سؤالم را نفهمیدند.

فکر کنم سؤال من را نخوانده جواب دادند. یا سوادی ندارند.

من یک سؤال می‌پرسم آنها کلاً جواب دیگر می‌دهند.

متن سؤال و جوابم این بود که ازشون پرسیدم:

 

سلام‌علیکم

اگر روزه‌دار نیّت قاطع کند؛ ولی نیّت قطع نکند آیا روزه‌اش صحیح است یا باطل.

چون مرحوم امام می‌فرمایند نیّت قاطع اشکال ندارد، یکی از دوستان گفت مقام معظم رهبری می‌گویند نظر امام را قبول ندارند و نیّت قاطع را هم بنا بر فتوا مبطل می‌دانند.

درسته؟

مثلاً نیّت کند بروم آب بخورم ولی نخورد

متشکرم

 

شماره استفتاء: ۷p۶n۷ky

بسم‌الله الرحمن الرحیم

سلام‌علیکم و رحمه‌الله و برکاته

نیّت قطع روزه (یعنی در اثنای روز از نیّت روزه‌گرفتن برگردد به‌طوری‌که قصد ادامه‌ی روزه نداشته باشد): روزه‌اش باطل می‌شود و قصد دوباره‌ی او برای ادامه‌ی روزه فایده ندارد. البته تا اذان مغرب باید از کاری که روزه را باطل می‌کند، خودداری کند.

موفق و مؤید باشید

 

این چه پاسخی هست؟

شما بگید درست جواب دادند؟ ناقص نیست؟ !!!!!!!!!!!!!

لطفاً شما پاسخ دهید.

چند بار از این سایت شما سؤال کردم واقعاً راضی بودم از پاسخگویی تون.

این هم جواب دهید لطفاً.

هم نیّت قطع و هم نیّت قاطع به فتوای رهبری را بفرمایید.

لطفاً هم در روزه ماه رمضان و هم در روزه مستحبی بفرمایید.

متشکرم

 

نام مرجع تقلید:

مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای (حفظه‌الله تعالی)

 

پاسخ:

با عرض سلام و ادب؛

در روزه ماه رمضان اگر در اثنای روز از نیّت روزه‌گرفتن برگردد به‌طوری‌که قصد ادامه روزه نداشته باشد، روزه‌اش باطل می‌شود و قصد دوباره او برای ادامه روزه فایده ندارد، البته تا اذان مغرب باید از کاری که روزه را باطل می‌‌کند خودداری کند. امّا اگر دچار تردید شود به این معنی که هنوز تصمیم نگرفته است روزه را باطل کند، یا تصمیم بگیرد کاری را که موجب باطل شدن روزه است صورت دهد و هنوز آن را انجام نداده (نیّت قاطع) در این دو صورت صحّت روزه او محل اشکال است و احتیاط واجب آن است که روزه را تمام کند و بعداً هم آن را قضا نماید. هرروزه واجب معین دیگر ـ مانند نذر معین و امثال آن ـ نیز دارای همین حکم است.

خواندن  روزه‌گرفتن برای خانمی که عمل رحم انجام داده است

ولی در روزه‌های مستحب و نیز روزه‌های واجب غیرمعین که وجوب آن مخصوص به‌روز معینی نیست اگر تصمیم بر قطع روزه بگیرد ولی کاری که روزه را باطل می‌‌کند از او سر نزند و بعداً دوباره تا پیش از ظهر ـ و در مستحب تا غروب ـ نیّت روزه کند، روزه او صحیح است. (۱)

 

نکته:

اعتراض شما به‌جاست، ولی سایت leader.ir این بار شاید به‌خاطر کثرت سؤالات دقت نداشتند، سریع آنها را متهم نکنید. این‌همه پاسخ دقیق می‌دهند، حالا یک‌بار از دستشان دررفته یا دقت نکردند، جای توبیخ نیست. ولی علی‌کل‌حال ما به آنها تذکر می‌دهیم که بیشتر دقت کنند.

شما را تحسین می‌کنیم از اینکه دنبال یادگیری مباحث فقهی‌تان هستید و بادقت و توجه دنبال می‌کنید.

 

 

منابع:
(۱) تحریرالمسائل (توضیح‌المسائل عربی مقام معظم رهبری)، الفصل الرابع: الصوم، نیة الصوم، ص۲۷۹و ۲۸۰، استمرار النیة، م ۹۴۵ تا م ۹۴۹ / اجوبة الاستفتائات، ص۱۶۹، س ۷۵۸ / رساله آموزشی، ج۱، فصل چهارم: روزه، درس ۵۹: روزه (۲)، عنوان ششم: نیت روزه، ص۲۵۱، مورد ۴: استمرار در نیت، م ۲ و مسئله بعد آن / احکام روزه مقام معظم رهبری، “احکام موضوعی (۱) “، ص۴۲، س ۷۲ و ۷۳ / استفتاء از دفتر معظم‌له، باب روزه، م ۱۴ و ۱۵ / موسوعه فقهی تحقیقات و استفتائات واحد پاسخ به سؤالات جامعة الزهرا (سلام‌الله‌علیها)، قم، مجموعه احکام ۳، قسمت روزه، ص۵۱

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا