پرسش و پاسخسؤالات وضو، غسل، تیمم

غسل در استخر حاوی کلر ـ طریقه انجام غسل ارتماسی در استخر

پرسش:

سلام علیکم. آیا ما می‌توانیم شرعاً در استخری که آب آن حاوی کلر است و مایو به تن داریم غسل واجبمان را به طور ارتماسی در آن انجام دهیم؟ اگر می‌شود لطفاً طریق انجام‌دادن غسل ارتماسی با وجود به تن داشتن مایو و کلر داشتن آب را به حقیر توضیح بفرمایید.

 

نام مرجع تقلید:

آیت‌الله‌العظمی وحید خراسانی (حفظه‌الله تعالی)

 

پاسخ:

با عرض سلام و ادب؛

کلر داشتن مانع صحتِ غسل نیست.

به‌طورکلی، غسل ارتماسی بنا بر احتیاط واجب باید به‌گونه‌ای باشد که عرفاً صدق کند که بدن را دفعتاً و یک‌دفعه در آب فروبرده است؛ و تحقق غسل ارتماسی درصورتی‌که قسمتی از بدن در آب باشد، به فروبردن باقی بدن مورد اشکال است، و بنا بر احتیاط واجب باید همه بدن خارج آب باشد و بعد به نیّت غسل داخل آب شود و در هنگام غسل ارتماسی باید کف پا را از روی کف حوض بردارد.

خواندن  کیفیت و طریقه انجام غسل ترتیبی

و همچنین در غسل ارتماسى، بنا بر احتياط بايد هنگام فروبردن اوّلین جزء بدن در آب تا آخرین جزء، نيّت غسل داشته باشد.

شایان‌ذکر است؛ اگر بعد از غسل ارتماسى بفهمد كه به مقدارى از بدن آب نرسيده است ـ جاى آن را بداند يا نداند ـ بايد دوباره غسل كند. (۱)

 

 

منابع:
(۱) منهاج الصالحین، ج ۲، کتاب الطهارة، المبحث الرابع: الغسل، الفصل الرابع: واجبات غسل الجنابة، ص۵۰، ثانیتهما، قبل از م ۱۸۴ / همان، ص۵۱، م ۱۸۴ و ۱۸۵ / توضیح‌المسائل، ص۲۵۷ و ۲۵۸، م ۳۷۳ و ۳۷۴ و ۳۷۵ / استفتائات موجود در سایت معظم‌له، استفتاء شماره: ۸۷ و ۸۹ / استفتاء خصوصی از معظم‌له.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا