بیانیه ها

بیانیه آیت الله العظمی نوری همدانی پیرامون طرح نور (عفاف و حجاب)

آیت الله  نوری همدانی در دیدار با تعدادی از بانوان قرآن پژوه اظهار کرد: همه باید به تعالیم و دستورات قرآن و اهل‌بیت (علیهم السلام) برگردیم و عمل کنیم.
وی افزود: هیچ دینی همانند اسلام جایگاه و عظمت زن را محترم نشمرده ، اسلام به تمام جفاهایی که در طول تاریخ شده‌ پاسخ داد و ملاک برتری را از جنسیت خارج کرد.
 مرجع تقلید شیعیان به نقش زن در طول تاریخ در عرصه‌های مختلف علمی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و حتی اقتصادی اشاره کرد و گفت: امروز جایگاه بانوان باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد و نباید به بهانه‌های مختلف جایگاه آنها را متزلزل کرد.
 آیت الله نوری همدانی با اشاره به آیات قرآن درباره حجاب عنوان کرد: آنچه مسلم است‌ وجوب حجاب است و باید در جامعه اسلامی به آن عمل شود و از بی‌حجابی به عنوان یک منکر جلوگیری شود
وی تصریح کرد: همانطور که از خطاب قرآن هم استفاده می‌شود از امر به پیامبر (صلی الله علیه و آله) که به زنان خود ابلاغ کن؛ مسئولان هم باید از خود کارگزاران و کارمندان خود شروع کنند، قبلا هم گفتم آیا صدا و سیما برای حجاب فرهنگ سازی کرده یا خلاف آن عمل کرده است؟ امروز وضعیت حجاب در ادارات دولتی چگونه است‌؟ آیا نهادهای فرهنگی به وظیفه خود عمل و موضوع حجاب را فرهنگسازی کرده و توانسته اند به این همه هجمه در فضای مجازی در این باره پاسخ دهند؟ باید این‌ها را درست کرد، مردم ببیند که ما از خودمان شروع کردیم بهتر می پذیرند.
مرجع تقلید شیعیان در پاسخ به سوالی، طرح نیروی انتظامی را با در نظر گرفتن رعایت شرایط امر به معروف و نهی از منکر لازم و ضروری دانسته و گفت: نیروی انتظامی برنامه ای را در این زمینه آغاز کرده بنام طرح نور که امری مبارک و مورد حمایت است.
وی اظهار کرد: اگر جایی هم یک مامور ناخواسته اشتباه کرد نباید اصل این طرح زیر سؤال برود و نیروی انتظامی که وقف ایجاد امنیت در کشور است و هنوز در حال شهید دادن است را تضعیف کنیم و از جلوگیری منکر بزرگ بی حجابی دست برداشت.
 آیت الله نوری همدانی افزود: عده‌ای از فضلای محترم در حرم تجمع داشتند و بعضی‌ها هم به دفتر ما مراجعه کردند و از باب وظیفه شرعی نامه ای دادند و نگران موضوع حجاب بودند، ولی بعضی‌ها زیر سؤال می بردند که چرا درباره‌ مسائل دیگر حوزه حساس نیست و گاهی هم می‌گویند تا وضعیت اقتصادی حل نشود، تا اختلاس حل نشود، تا فلان موضوع حل نشود به حجاب پرداخته نشود. بله مکرر درباره اقتصاد و معیشت مردم داد زدیم و نگران زندگی مردم هستیم، برای برطرف شدن ربای خانمان سوز در بانک ها فریاد زدیم، درباره‌ جلوگیری از فساد تذکر دادیم و ادامه‌ می‌دهیم و به همان ترتیب درباره حجاب به شدت‌ حساس هستیم و  تذکر درباره بی حجابی طبق قانون و شرع وظیفه است.
مرجع تقلید شیعیان عنوان کرد: از قرار اطلاع مجلس مشغول بررسی لایحه عفاف و حجاب است‌ که باید با متخصصین امر و دلسوزان مشورت‌ و مطابق  با قانون و شرع مقدس اسلام باشد. من به بعضی ها که درباره جلوگیری از این منکر بی حجابی حرف دارند عرض می کنم وصیتنامه شهدا را بخوانید چقدر این عزیزان درباره حجاب سفارش می‌کنند اینان جان دادند، تا ارزش‌ها از بین نرود و بدانیم کوتاهی در این موضوع گناه است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا