پرسش و پاسخسؤالات عقود اسلامیسؤالات معاملات

گرفتن مبلغی به‌عنوان قرض در ازای پرداخت اجاره منزل

پرسش:

مادر خانم بنده، منزلی اجاره کرده‌اند به مبلغ ماهیانه چهارصد هزار تومان اما توانایی پرداخت ماهیانه این مبلغ را ندارند؛ لذا با بنگاه‌دار توافق کرده‌اند که ده میلیون تومان به بنگاه‌دار بدهند و ماهیانه دویست و پنجاه هزار تومان سود بگیرند و صد و پنجاه هزار تومان روی آن سود بگذارند و اجاره خانه بدهند.

باتوجه‌به اینکه این کار ربا و جنگ با خداست، بنده می‌خواهم به ایشان کمک کنم و اجاره منزلشان را پرداخت کنم؛ اما به‌خاطر اینکه فکر نکنند دارم به ایشان صدقه می‌دهم می‌خواهم ده میلیون تومان ایشان را بدون هیچ شرطی در یک قرارداد مستقل قرض بگیرم و پس از یک سال به ایشان برگردانم و اجاره منزل ایشان را خودم (به‌عنوان کمک داماد به مادر خانم) پرداخت کنم.

آیا لازم است تمام این جزئیات را برایشان شرح دهم یا همین مقدار که بگویم شما ده میلیون به من قرض بدهید و من اجاره منزل شما را می‌دهم کافی است؟

توضیح اینکه نیت حقیقی من کمک به ایشان است حتی اگر ده میلیون قرض نگیرم هم حاضرم اجاره منزل ایشان را بدهم؛ اما چون می‌دانم قبول نمی‌کنند می‌خواهم بگویم شما ده میلیون به من قرض بدهید و من اجاره شما را می‌دهم.

خواندن  سود گرفتن از بانک‌ها ـ سپرده‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت و...

ضمناً راه‌هایی که برای حلیت سود قرض ذکر کرده بودید از جمله بیع شرط اجاره و خرید نقد و نسیه و… برای بنده مقدور نیست.

اگر این راه حلی که عرض کردم اشکال شرعی دارد بفرمایید چگونه می‌توان در دام ربا نیفتاد…

سپاس

 

نام مرجع تقلید:

مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای (حفظه‌الله تعالی)

 

پاسخ:

با عرض سلام و ادب؛

مورد سؤال ربا و حرام است.

شما راه حلی بیان نکردید؛ بلکه دقیقاً عین ربا را مطرح کردید؛ لذا باید از راه‌های صحیح و عقود شرعی برای رهایی از ربا استفاده کنید. (۱)

 

 

منابع:
(۱) رساله آموزشی، ج۲، درس ۶۹، فصل دوازدهم: قرض، ص۳۳۳ و ۳۳۴، ربای در قرض / اجوبة الاستفتائات، فصل دین و قرض، ص۴۵۰، با استفاده از س ۱۷۷۳ و ص۴۵۳، س ۱۷۸۳ / منتخب المسائل، ویژه نمایندگان معظم‌له، ص۷۲، با استفاده از م ۲۹۲ و ۲۹۳ / استفتاء خصوصی از معظم‌له، استفتاء شماره: lGm0mTN2sHQ و استفتاء شماره: ztSiHXS8L2c

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا