پرسش و پاسخسؤالات مختص بانوان و آقایانسؤالات وضو، غسل، تیمم

شستن مو در غسل ـ شستن موهای مرده بعد از استفاده از نوره

پرسش:

سلام علیکم

ممنون از لطف شما بابت رفع مشکلات شرعی مردم که واقعا ضروریه و کمتر کسی به فکر هستش،سوال بنده اینه که گاهی اوقات پیش میاد که قبل از غسل جنابت با پودر موبر باید موهای زاید بدنم رو بزنم،اگر دقت کرده باشید بعد از استفاده و شستشو چند تا مو ممکنه که پژمرده شده و در اصل میشه گفت تغذیه نمی شوند و مرده اند، اما کنده نشدند، خب تعداد چنین موهای مرده و کنده نشده زیادند نمیشه یک ساعت بشینی و دونه دونه بررسی کنی،بعد از اونجایی که بنده خوندم و گفتن که حتی نباید به اندازه ی سر سوزنی از بدن هنگام غسل نشسته بماند، آیا این جایی که این موهای مرده روی بدن اشغال کرده اند غسل را باطل میکند یا نه؟

 

نام مرجع تقلید:

آیت‌الله سیستانی (حفظه‌الله تعالی)

 

پاسخ:

با عرض سلام و ادب؛

خواندن  طریقه انجام غسل با بدن زخمی و خونین

در فرض سؤال؛ اگر آن موها به بدن متصل است، شستن همان موها کافی است. البته لازم است آب به زیرش هم برسد؛ ولی اگر موها از بدن جدا شده و به همان قسمت یا جای دیگر بدن چسبیده، حکم مانع را دارد که باید برطرف شود.

شایان‌ذکر است؛ در غسل باید موهای كوتاه را كه جزء بدن حساب می‌شود بشوید و شستن موهای بلند، واجب نیست و اگر آب را طوری به پوست برساند كه آنها تر نشود، غسل صحیح است؛ ولی اگر رساندن آب به پوست بدون شستن آنها ممكن نباشد باید آنها را بشوید تا آب به بدن برسد. (۱)

 

 

منابع:
(۱) توضیح‌المسائل جامع، ج ۱، ص ۱۴۸، م ۴۴۲ ـ منهاج الصالحین، ج۱، المبحث الرابع، الغسل، المقصد الاول، الفصل الرابع، واجبات غسل الجنابة، ص ۵۹ ـ العروة الوثقی، ج۱، فصل فی کیفیة الغسل و احکامه، ص ۳۴۰
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا