رسانه

راه‌آهن

[vc_post interval=”3″ images=”7228,7229″ img_size=”full”]

… راه‌آهن هم که می‌کشیدند، بیش از آنکه برای ایران و تجارت ایران باشد، به نفع اتصال دو جبهه‌ی متفقین بود که آن روز بایستی علیه آلمان می‌جنگیدند. راه‌آهن سراسری این است! (راه‌آهن شمال و جنوب برای این بود که شوروی آن روز را به جنوب، در خلیج‌فارس که محل استقرار انگلیسی‌ها بود وصل کنند تا بتوانند سلاح منتقل نمایند، و جبهه‌های جنگ متفقین علیه متحدین ـ آلمان و همکارانش ـ همواره قادر به دفاع باشند). راه‌آهن هم برای این کشیده می‌شد. طرفداران رژیم منحوس و تفاله‌های رژیم گذشته، بعد از گذشت پنجاه سال، هنوز که هنوز است، صحبت راه‌آهن شمال و جنوب را می‌کنند؛ راه‌آهنی که بر اساس طرحی خائنانه و بی‌توجهی به استقلال این ملت به وجود آمد و در آن، آبرو و شأن این ملت رعایت نشد. (۱)

 

فرعی فقهی پیرامون احداث راه‌آهن توسط رضاخان:

آیا می‌دانید؟!

تعاون بر اثم و اعانه بر ظلم (کمک به ظلم) حرام است.

لذا یکی از هزاران گناه و خیانتی که رضاخان مرتکب شد، این بود که راه‌آهنی را تأسیس کرد، که نه برای رفاه مردم، بلکه به‌خاطر کمک به انگلیس و شوروی بود؛ تا اسلحه‌های خود را جابه‌جا نمایند. با راه‌اندازی این مسیر، از لحاظ فقهی اعانه‌ی بر اثم کرده و به ده‌ها جنایت کمک نمود؛ از جمله:

۱) کشتار مردم بی‌دفاع دیگر کشورها

۲) نوکری و خوش‌خدمتی به استکبار

۳) تضییع بیت‌المال و حقوق مردم ایران

شایان‌ذکر است این اقدام به‌خاطر ترس از غرب و باهدف حفظ حکومت (عدم عزل او توسط انگلیس) و فریب مردم ناآگاه انجام شد. (۲)

 

 

دریافت فایل با کیفیت تصاویر:

تصویر ۱ – تصویر ۲

منابع:
(۱) فرمایش مقام معظم رهبری، ۱۲ مردادماه سال ۷۶
(۲) استفتاء از مقام معظم رهبری، با استفاده از سؤالات شماره: ۹۴۷۴۱۰ و ۷۲۵۴۳ و ۳۴۴۱۱۲ و ۹۵۶۰۵۷ و ۴۰۹۰۷۷ و ۶۰۱۴۶۰ و ۶۰۱۴۶۰ و ۸۳۱۱۰۸ و ۹۱۵۵۳۲  /  توضیح‌المسائل جامع، ج۴، ص ۶۹۳، با استفاده از م ۱۵۸۸

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا