پرسش و پاسخسؤالات نمازسؤالات نمازهای مستحبی

حکم نشسته خواندن نماز مستحبی و راه حل آن

پرسش:

آیا نشسته خواندن نماز مستحبی اعم از نافله یومیه و غیره موجب می‌شود هر دو رکعت یک رکعت حساب شود؟

 

نام مرجع تقلید:

آیات عظام خامنه‌ای و سیستانی

 

پاسخ:

با عرض سلام و ادب؛

مقام معظم رهبری:

نمازهاى نافله را مى‏ شود نشسته خواند ولى بهتر است دو ركعت نماز نافله نشسته را يک ركعت ‏حساب كند. مثلاً كسى كه مى‏ خواهد نافله ظهر را كه هشت ركعت است نشسته بخواند، بهتر است‏ شانزده ركعت بخواند و اگر مى‏ خواهد نماز وتر را نشسته بخواند، دو نماز یک‌رکعتی نشسته بخواند. (۱)

 

آیت‌الله سیستانی:

نمازهای مستحبّی چه نوافل شبانه‌روزی و چه غیر آن را می‏ شود نشسته خواند، هرچند در حال اختیار و لازم نیست در این حال، هر دو ركعت را یک ركعت حساب كند و اگر خواست هر دو ركعت را یک ركعت حساب كند، بنا بر احتیاط واجب، بار دوّم را به نیّت رجاء انجام دهد؛ مثلاً نافله مغرب را که چهار رکعت با دو سلام است، رجائاً چهار رکعت دیگر با دو سلام هم به آن اضافه کند که مجموعاً هشت رکعت می‌شود و یا نماز وتر را که یک رکعت است، یک‌بار دیگر هم رجائاً بخواند.

بله؛ جواز خواندن نمازهای مستحبّی در حال اختیار به‌صورت خوابیده به پهلوی راست یا چپ یا خوابیده به پشت (بر حسب وظیفه) محلّ اشکال است لکن انجام آن به‌عنوان رجاء نه به‌قصد ورود اشکال ندارد. ولی در حال اضطرار و عدم تمکّن می‌توان به‌صورت مذکور به جا آورد و در این حال رکوع و سجده با اشاره سرانجام می‌شود.

شایان‌ذکر است در نماز مستحبّی (غیر از وتیره) جايز است يک ركعت آن را ايستاده و ركعت ديگر را نشسته به جا آورد بلكه جايز است بعض ركعت را ايستاده و بعض آن را نشسته انجام دهد و همچنین هرگاه نماز مستحبّی را نشسته بخواند و مقداری از آخر سوره مثلاً يک آيه يا دو آيه را باقی بگذارد سپس برخیزد و باقیمانده سوره را بخواند و از حال ایستاده به رکوع رود و نماز را ادامه دهد، در حکم نماز ايستاده محسوب شده و ثواب نماز ایستاده را دارد. (۲)

برای اطلاع از احکام تفصیلی (نماز مستحبی) به فتوای آیت‌الله سیستانی اینجا را کلیک نمایید.

 

 

منابع:
(۱) استفتائات استان‌ها، بخش استفتائات جدید ـ توضیح‌المسائل امام راحل، م ۷۶۶ ـ  العروة الوثقی، فصل فی احکام النوافل، م ۲۲۲۵، ۲۲۲۶، ۲۲۲۷
(۲) توضیح‌المسائل جامع، ج ۱، ص ۵۱۹، م ۱۸۴۷، ۱۸۴۹، ۱۸۵۰، ۱۸۵۱ ـ  العروة الوثقی، فصل فی احکام النوافل، م ۲۲۲۵، ۲۲۲۶، ۲۲۲۷، تعلیقهٔ ۱۱۲۴، ۱۱۲۵، ۱۱۲۶

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا