• امروز : جمعه - ۱۴ بهمن - ۱۴۰۱
2

حکم قراردادن انگشتان بر زمین در سجود – حجاب بانوان در نماز

  • ۱۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۸

پرسش: ۱- اگر در سجده زیر انگشت شخص تسبیح باشد آیا اشکال دارد؟ ۲- چادر نازک پوشیدن در نماز که بدن محو دیده میشود نماز را باطل میکند؟   نام مرجع تقلید: آیت الله سیستانی(حفظه الله تعالی)   پاسخ: با عرض سلام و ادب؛ ۱) در سجده باید دو کف دست ( که شامل انگشتان […]

پرسش:

۱- اگر در سجده زیر انگشت شخص تسبیح باشد آیا اشکال دارد؟

۲- چادر نازک پوشیدن در نماز که بدن محو دیده میشود نماز را باطل میکند؟

 

نام مرجع تقلید:

آیت الله سیستانی(حفظه الله تعالی)

 

پاسخ:

با عرض سلام و ادب؛

۱) در سجده باید دو کف دست ( که شامل انگشتان هم می شود) را بر زمین بگذارد و بنابر احتیاط واجب ، در صورت امکان همه کف دست را بر زمین بگذارد (۱)

۲) زن باید در موقع نماز، تمام بدن حتّی ساعد دست، ساق پا، گردن، سر و موی خود را بپوشاند هر چند در مکان خلوتی نماز بخواند که کسی حضور ندارد ولی پوشاندن سه موضع در حال نماز واجب نیست:

الف. صورت به مقداری که روسری معمولاً آن را نمی‌پوشاند با اینکه آن را بر گریبان زده است. (۲)

ب. دست ها از مچ تا سر انگشتان.

ج. پاها از مچ پا به پایین. (۳)

لازم به ذکر است؛ برای آنكه زن یقین كند كه مقدار واجب را پوشانده است، باید مقداری از اطراف صورت و مقداری پایین تر از مچ ها را هم بپوشاند. همچنین پوشش خود مچِ دست یا مچِ پا واجب است.

شایان ذکر است زن بنابر احتیاط واجب باید در موقع نماز، بدنش را (غیر از موارد استثناء) حتّی از خودش نیز بپوشاند، پس اگر زن لباس آستین کوتاه به تن دارد یا شلواری پوشیده که ساق پا را نمی پوشاند و به هنگام نماز چادر را طوری بپوشد كه کسی بدن او را نبیند و ساعد دست یا ساق پای او از دید دیگران کاملاً پوشیده باشد لکن به علّت آنکه صورتش را زیر چادر برده، خودش اعضای برهنه بدنش را ببیند، اشكال دارد و احتیاط واجب در ترک آن است.

و اما در فرض سوال، اگر چادر یا لباس، نازک و بدن‌نما باشد، نماز با آن باطل است؛ مگر آنکه زیر چادر پوشش کامل داشته باشد. و اگر طوری است که در نور معمولی بدن دیده نمیشود، کافی است۰ (۴)

 

 

منابع:

(۱) توضيح المسائل جامع، ج۱، ص ۳۶۲، م  ۱۲۳۷ ـ منهاج الصالحین، ج۱، الفصل السادس فی السجود، ص ۲۰۴، مورد اول، قبل از م ۶۴۶

(۲) پوشش زینت و زیورهای صورت و مچ دست تا سر انگشتان در نماز در جایی كه نامحرمی نیست، لازم نیست. و چنانچه نامحرم حضور داشته باشد و پوشش آن از دید نامحرم واجب باشد لکن اگر زن آن‌را نپوشاند گناهکار است ولی نمازش صحیح است.

(۳) گفته شد خانم ها لازم نیست مچِ پای خویش به پایین را در نماز بپوشانند لکن پوشاندن مچِ پا به پایین از مرد نامحرم واجب است. حال چنانچه وضعیت به گونه ای است که مرد نامحرم به قدم پای زن نمازگزار (یعنی از مچِ پا به پایین) در حالی که مشغول نماز است نگاه می‌كند، بر زن واجب است قدم پایش را بپوشاند و این حکم به خاطر حضور نامحرم می باشد نه به خاطر اصل نماز. بنابراین اگر گناه كرد و قدم پا (یعنی از مچِ پا به پایین) را از نامحرم نپوشاند، نمازش باطل نیست.

(۴) العروه الوثقی، ج۲، ص ۶۱، فی الستر و الساتر، الثانی ـ توضیح المسائل جامع، ج۱، ص ۲۹۷ و ۲۹۸، م ۹۶۸ تا ۹۷۳ ـ منهاج الصالحین، ج۱، ص ۱۶۲، م ۵۱۸ – مسائل جدید از دیدگاه علماء و مراجع تقلید، ج ۶، ص ۵۵ و ۵۶

لینک کوتاه : https://118ahkam.ir/?p=2382

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی کلمات رکیک، تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.