پرسش و پاسخسؤالات حج و عمره

استطاعت حج برای مادر با وجود نوزاد و طفل شیرخوار ـ استطاعت با وجود خوف از وقایع و حادثه در عربستان مثل منا

پرسش:

با عرض سلام و ادب محضر استاد معظم حجت‌الاسلام‌والمسلمین راجی (دامت‌برکاته)

تقبل الله اعمالکم

۱ـ خانمی حج واجب دارند، امسال نوبت ایشان فرارسیده؛ اما به دلیل داشتن فرزند خردسال امکان رفتن برایشان میسر نیست و خانم دیگری که در چند سال آینده نوبت دارند حاضرند با وی وقت حج را معاوضه کنند و مضافاً مبلغی را به وی پرداخت نمایند .

الف ـ آیا مانع بودن بچه از رفتن به حج عذر شرعی تلقی می‌شود؟

ب ـ آیا گرفتن مبلغ یاد شده اشکال دارد یا نه؟

۲ـ برخی افرادی که نامشان برای حج تمتع اعلام شده مدعی هستند که خوف از جان دارند و بی‌اعتماد به وهابی‌ها هستند و لذا نظرات مسئولین حج و زیارت نمی‌تواند موجب اطمینان خاطر جهت وجود امنیت جانی و عرضی آنها شود، بااین‌وصف وظیفه آنان چیست؟ آیا این مقدار نگرانی و خوف مجوزی برای تأخیر حج برای سال‌های آینده می‌تواند باشد؟
با سپاس از زحمات شما

 

نام مرجع تقلید:

مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای (حفظه‌الله تعالی)

 

خواندن  رفتن به حج در شرایط فعلی ـ استطاعت در صورت خوف بر جان ـ ملاک خوف

پاسخ:

با عرض سلام و ادب؛

جواب ۱:

الف ـ درصورتی‌که بداند که بچه با نگهداری دیگران در معرض تلف قرار نمی‌گیرد واجب است حج انجام دهد و چنانچه طفل شیرخوار است، اگر رفتن او به سفر حجّ برای کودک شیرخوارش ضرر داشته باشد و ضرر به‌گونه‌ای باشد که شیر دهنده باید در کنار کودک باقی بماند، یا به نحوی باشد که شیر دهنده با رفتن به سفر حجّ دچار عسروحرج (نه سختی و مشقت) گردد، حجّ بر او واجب نیست.

ب ـ فی‌نفسه مانع ندارد. (۱)

جواب ۲: مجرد آنچه ذکر شد، مانع از تحقق استطاعت نیست. (۲)

 

 

منابع:
(۱) مناسک حج، فصل استطاعت، م ۶ / سایت استان‌ها، ویژه نمایندگان مقام معظم رهبری، بخش سؤالات نمایندگی‌ها، شماره استفتاء: ۴۰۷۹۱۷
(۲) سایت استان‌ها، ویژه نمایندگان مقام معظم رهبری، بخش سؤالات نمایندگی‌ها، شماره استفتاء: ۷۷۹۰۹۳ / استفتاء از سایت رسمی معظم له، کد پیگیری: qqRtNvswD0w / استفتاء خصوصی مکتوب از معظم له، شماره: ۲۶۹۴۳

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا